طراحی سایت با اسکرول طولانی

طراحی سایت با اسکرول طولانی

طراحی سایت با اسکرول طولانی یا همان long scroll سبکی مورد پسند در متد های طراحی سایت روز به حساب می آید.

با توجه به پیشرفت روز افزون وب سایت های مبتنی بر موبایل و مورد پسند بودن بیشتر سایت های با اسکرول طولانی امروز تصمیم بر آن گرفتیم تا در این مقاله راهکار های ایجاد اسکرول مناسب در طراحی وب سایت را به شما عزیزان آموزش دهیم.

طراحی سایت با اسکرول طولانی

اگر نگاهی به وب سایت های روز و ترند های محبوب داشته باشید متوجه می شوید که به سبب استقبال کاربران و بخصوص کاربران پلتفرم موبایل از سایت های طویل، طراحی سایت با اسکرول طولانی از روش های مدرن و مجذوب کننده به حساب می آید.

استفاده از این روش در طراحی سایت با وجود داشتن استقبال نکات و مواردی هم دارد که اگر به درستی انجام گیرد باعث ایجاد تجربه ای دلنشین برای کاربران شما خواهد شد.

1-

محتوای ابتدای صفحه بسیار مهم است

با توجه به آمار های بدست آمده از رفتار کاربران به هنگام باز کردن صفحه، اولین و مهم ترین برداشت کاربر از محتوای سایت را متن ابتدایی صفحه شکل می دهد. سعی بر این داشته باشید تا مهم ترین محتوا را که در عنوان و توضیحات سئو قرار می دهید همان بالای صفحه بکار ببندید.

کاربر با مطالعه این متن ترقیب به اسکرول کردن و ادامه دادن مطالعه مطالب وب سایت می شود.

استفاده از تصاویر دلنشین و جذب کننده در کنار محتوای جالب در ابتدای صفحه کار شما را در مرحله اول کامل می کند.

تصاویر در طراحی سایت بسیار بسیار مهم هستند. استفاده از تصاویر متناسب با متن دارای چاشنی خلاقیت در جذب و نگه داری کاربر تاثیر بسیاری خواهد گذاشت.

2-

مسیر حرکت را به کاربر نشان دهید!

استفاده از المان های گرافیکی اشاره به سمت پایین و همچنین درخواست مستقیم از کاربر جهت اسکرول کردن مسیر مطمئن تری را برای او شکل می دهد.

برای این کار پیشنهاد می کنم از تصاویر متحرک و رنگ های متفاوت استفاده کنید. این تفاوت بیش از پیش نظر کاربر شما را جلب خواهد کرد و او حتما مسیری که شما به آن هدایت می کنید را پیش خواهد گرفت.

3-

از منوی اسکرول شونده استفاده کنید.

وب سایت هایی که با متد طراحی سایت با اسکرول طولانی به وجود آمده اند، ممکن است در زمان هایی کاربر خود را اذیت کنند! مشکل این روش گاهی ایجاد سردرگمی در کاربر است که برای برگشتن و رسیدن به حالت قبل یا انخاب مسیر دیگر باید کلی اسکرول کند و این موضوع گاها موجب آزار او می شود.

منوی اسکرول شونده

با استفاده از منوی چسبنده در بالای سایت می توانید از این موضوع جلو گیری کنید. منویی که همواره جایگاه کاربر در سایت را به او نشان دهد راهنمای او در تغییر مسیر باشد.

به منوی اسکرول شونده با قابلیت نشان دادن موقعیت کاربر، منوی sticky گفته می شود. با استفاده از این منو هیچ گاه در کاربر سردرگمی ایجاد نخواهد شد.

طراحی سایت با اسکرول طولانی و همچنین استفاده از منوی sticky در گوشی های موبایل گاهی باعث می شود قسمتی از صفحه گرفته شود. بهتری است این حالت در شکلی باشد که زمانی کاربر به سمت بالا اسکرول می کند منو ظاهر شود و در حالت اسکرول به پایین محو شود.

4-

انیمیشن های کاربردی را فراموش نکنید.

انیمیشن ها و افکت هایی هستند که در زمان های اسکرول کردن به کاربر نمایان می شوند. پارالکس ها و موارد مشابه آن همیشه حس خوبی نسبت به اسکرول کردن را القا می کند.

طراحی سایت با اسکرول طولانی

می توانید سایت را به چند قسمت تقسیم کنید که با اسکرول های انیمیشینی کاربر به قسمت بعدی هدایت شود. استفاده از پارالکس های جذاب و مرتبط با متن هم باعث ماندگاری بیشتر متن در ضهن مخاطب شده و هم زمان مارنگاری او در سایت شما برای او مفرح و جالب خواهد بود.

5-

عدم استفاده از Scroll Hijacking

استفاده از Scroll Hijacking ها باعث می شود کنترول اسکرول از دست کاربر خارج شود و حس جالبی برای او به وجود نیاید. طراحی سایت با اسکرول طولانی در صورتی مورد پسند خواهد بود که هیچ گاه موجب آزار کاربر نشود پس این سبک از اسکرول را فراموش کنید.

نتیجه گیری

عده زیادی بر این باورند که سایت های طویل باعث ایجاد سردرگمی و یا خستگی محتوایی در کاربر می شوند. اما توجه به مسائل با و همچنین بهینه سازی تصاویر و انیمیشن ها علاوه بر اینکه از سنگین شدن صفحه و سردرگمی کاربر جلوگیری می کنند، باعث می شوند زمان مانگاری در سایت شما هم افزایش پیدا کند که این تاثیر بسیار مناسبی در سئو صفحه شما به دنیال خواهد داشت.

 

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 7 =