هاست چیست؟

شما برای ذخیره ی فایل ها، تصاویر و کلیه اطلاعات خود در اینترنت باید فضایی که به شبکه جهانی اینترنت وصل است را در اختیار داشته باشید. این فضا هاست نامیده می شود. هر هاست در فضای اینترنت دارای مشخصات مخصوص به خود است. هاست ها توسط شرکت های میزبان وب و نمایندگان آنها ارائه داده می شوند.

شرکت های میزبان وب با توجه به اهداف خود، هاست های مختلفی را به مشتریان ارائه می دهند. هاست ها از نظر نوع سیستم عامل به دو دسته ی ویندوز و لینوکس تقسیم می شوند.

هاست لینوکس برای سایت هایی که به زبان php نوشته شده اند کاربرد دارد و هاست ویندوز برای وب سایت هایی که به زبان asp.net نوشته شده اند کاربردی است.

هاست ها کنترل پنل هایی برای مدیریت خود دارند که توسط آنها می توانید فضای میزبانی وب خود را مدیریت کنید.

هر هاست DNS مخصوص خود را در فضای اینترنت دارد. توسط این DNS است که شما می توانید یک آدرس اینترنتی را به هاست خود وصل کنید.

هاست ها دارای قدرت های مختلفی هستند که هر شرکت میزبان وب بنا به قوانین خود، هاست ها را از نظر قدرت و بازدهی تقسیم بندی کرده و به صورت پکیج به مشتریان ارائه می دهد. هر چه قدرت و امکانات یک هاست بیشتر باشد هزینه ی استفاده از آن نیز بیشتر خواهد بود.

هزینه های استفاده از هاست به صورت ماهیانه و یا سالیانه اخذ می شود.

در گروه ما خدمات هاست وردپرس با قدرت و پشتیبانی عالی ارائه می شود.

دامنه چیست؟

شما برای دیده شدن در اینترنت باید یک آدرس مخصوص به خود داشته باشید تا از طریق آن به دیگران معرفی شوید. این آدرس منحصر به فرد دامنه نام دارد. دامنه ها دارای پسوند های مختلفی هستند که هر کدام معرف کارکرد دامنه می باشد. مدیریت اصلی دامنه هایی که درکل جهان ثبت می شود در دست سازمان icann می باشد.

icann سازمانی غیرانتفاعی است که در سال 1998 با هدف نظارت و هماهنگی در سیستم نام های دامنه (DNS) و حفظ امنیت و ثبات در اینترنت ایجاد شد. این شرکت اقدام به اتخاذ سیاست و پیاده سازی آن به منظور بهبود کار اینترنت می نماید. آیکان هیچ کنترلی بر محتوای اینترنت ندارد و مقوله دسترسی به اینترنت و جلوگیری از هرزنامه ها نیز در حیطه وظایف این شرکت نیست. آیکان نقش خود را از طریق ایجاد هماهنگی در سیستم نام های اینترنت ایفاء می نماید و از این طریق تأثیر مهمی بر گسترش و تکامل اینترنت دارد. این سازمان متشکل از کمیته های مختلفی چون GAC، ALAC، SSAC، RSSAC می باشد.

پسوند های خارجی متداول دامنه ها عبارت اند از :

 1. com. معروفترين و پر استفاده ترين پسوند براي دامنه هاي سايتهاست.com مخفف Commercial به معناي تجاري است. البته بسياري از سايتهاي همه منظوره نيز از پسوند com استفاده ميکنند.
 2. net. مخفف واژه Network به معني شبكه ميباشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي و شبكه هاي اطلاع رساني مورد استفاده قرار مي گيرد.
 3. org. اختصار واژه Organizations به معني سازمان ‌، تشكيلات‌ ميباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.
 4. edu. مخفف واژه Education به معني آموختن دانش ميباشد؛ و براي مقاصد تعليمي چون پايگاههاي آموزشي به كار ميرود.
 5. gov. اختصار واژه Goverment به معني دولت ميباشد و اين پسوند مربوط به نهادهاي دولتي است.
 6. biz. مخفف Business به معني تجارت ميباشد كه خــاص سايتهاي شغلي – تجارتي به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكي، ايجاد گشته است.
 7. int. اختصار واژه International به معني بين المللي ميباشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهند.
 8. inf. اختصار واژه Information به معني اطلاعات ميباشد كه در سايت هايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوي با امر اطلاع رساني در هر موردي، مرتبط مي باشند. انواع اطلاع رساني در رشته هايي مانند علوم، معرفي محصولات، معرفي خدمات و … اختصاص يافته اند.
 9. web. پسوند سايتهايي كه به مباحث Web مي پردازند.
 10. name. اين اولين نوع پسوندي است كه خاص افراد (اشخاص حقيقي) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادي كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده کنند.
 11. ac. پسوند دامنه ملی جزاير آسكنشن (Ascention Islands) است. از طرفي براي مراكز ارائه دهنده سرويس است ميباشد به شرطي كه اداره كامپيوتري، اينترنتي؛ بدون هر گونه وابسته اي،نيروها جديدي استخدام نمايد.
 12. ws. پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتي را در بر گيرد.
 13. us. اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمريکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
 14. tv. اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار ميگردد.
 15. museum. سايتهاي داراي اين پسوند، مخصوص موزه ها مي باشد.
 16. aero. اين پسوند مختص سايتهاي مرتبط با حمل و نقل هوايي می باشد.
 17. mil. اين پسوند مربوط به سايتهای نظامی است.
 18. cat. اين پسوند براي انجمن هاي فرهنگي، تربيتي و زبان شناختي كتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.
 19. coop. پسوند اختصاص داده شده براي شركت هاي تعاوني مي باشد.
 20. jobs. سايت هاي داراي اين پسوند، منبع اطلاعات انساني براي مديران مي باشد كه قصد استخدام كارمند را دارند.
 21. mobi. كاربرد اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.
 22. pro. اين پسوند براي سايت هايي كه در حوزه اينترنتي افراد حرفه اي فعاليت مي كنند در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فيزيك، حسابداران، حقوق دانان و …
 23. travel. اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

پسوند های داخلی متداول دامنه ها عبارت اند از :

 1. ir. پسوند دامنه های ايرانی مي باشد و ثبت آن توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.
 2. co.ir. اين پسوند مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي ميباشد. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.
 3. ac.ir. اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.
 4. sch.ir. اين پسوند مختص براي مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
 5. net.ir. اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
 6. gov.ir. عموميت اين پسوند براي بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهاي زيرمجموعه قواي مجريه، مقننه و قضاييه جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
 7. org.ir. پسوندي براي انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
 8. id.ir. كاربرد اين پسوند براي اشخاص حقيقی تابع کشور ايران بوده و ارائه تصوير شناسنامه متقاضی الزامی مي باشد.

البته در بخش پسوند دامنه های خارجی پسوندهای بی شمار دیگری وجود دارد که در این مقاله از گفتن آنها صرف نظر کردیم.

مراحل ثبت دامنه :

 1. ثبت نام در nic.ir و اخذ نام کاربری
 2. ثبت نام در یک شرکت میزبان وب
 3. بررسی و خرید دامنه

سایت nic.ir یک وب سایت است که ثبت دامنه های کاربران ایرانی را کنترل می کند. شما برای خرید یک دامنه داخلی و خارجی در داخل کشور باید در این سایت عضو باشید.

توجه کنید دامنه ای که شما می خواهید آن را خریداری کنید شاید قبلا توسط کس دیگری ثبت شده باشد. شما فقط مجاز به ثبت و اخذ دامنه های آزاد هستید. دامنه آزاد یعنی دامنه ای که کسی تا به حال آن را ثبت نکرده باشد.

نام دامنه برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا که مشتریان شما در فضای مجازی شما را با آن نام خواهند شناخت. پس سعی کنید اسمی که برای نام دامنه خود برمی گزینید خاصیت برند شدن را داشته باشد.

برای مشاوره جهت خرید هاست و دامنه با شماره تلفن 09199495065 مهندش شوشتری تماس حاصل نمایید و یا درخواست خود را به info@w3developers.ir ایمیل کنید.